Politechnika Warszawska na 22. Festiwalu Nauki
W dniach 21-30 września w Warszawie odbędzie się 22. edycja Festiwalu Nauki. Rozmaite wykłady, warsztaty i pokazy naukowe czekają także na gości w Politechnice Warszawskiej.
Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW
Odpowiedzi na pytanie, jak powstaje układ scalony i ile to kosztuje, poszuka dr hab. inż. Robert Mroczyński z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. O potędze światła w laserach opowie dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Zagadnienie systemów wizyjnych i obrazowania 3D w monitorowaniu kondycji pacjentów omówi dr inż. Piotr Garbat.
Wydział Geodezji i Kartografii PW
Dyskusję na temat wpływu psychologii na przetwarzanie obrazów w teledetekcji - zdjęć lotniczych i satelitarnych - poprowadzi dr hab. inż. Przemysław Kupidura. O możliwości wykorzystywania nawigacji w budynkach opowie dr hab. inż. Dariusz Gotlib. Temat smart city rozwinie dr hab. inż. Robert Olszewski.
Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW
Co łączy smog, mgłę i inhalator? - odpowiedzi poszuka dr inż. Agata Penconek. Mgr inż. Michał Wojasiński opowie o rozwoju inżynierii tkankowej.
Wydział Inżynierii Materiałowej PW
Inżynieria materiałowa w służbie środowisku - to temat, który za sprawą dr. inż. Rafała Wróblewskiego pojawi się na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW.
Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW
O tym, jak matematyka i jej narzędzia przydatne są w odkrywaniu działania i funkcjonowania naszego mózgu oraz co matematyka ma wspólnego z kontrolowaniem mocy - opowie dr inż. Rafał Jóźwiak. Tajemnice liczb pierwszych zdradzi Tomasz Łukasz Żynda.
Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW
Dr hab. inż. Janusz Piechna wprowadzi gości w niezwykły świat aerodynamiki - od aerodynamiki lotu owadów, przez aerodynamikę szybkich pojazdów do aerodynamiki superszybkiego środka transportu Hyperloop Poland. Zaprezentuje także zasady działania maszyn przepływowych wykorzystujących przepływy nieustalone.
O uzyskiwaniu nowoczesnymi metodami chłodu na cele klimatyzacji - opowie dr inż. Andrzej Grzebielec. Zastosowanie robotów-telemanipulatorów chirurgicznych - przedstawi dr inż. Krzysztof Mianowski.
Grafika: festiwalnauki.edu.pl