Projekty i osiągnięcia

Opracowanie nano-szczepionki opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związane na nanocząstkach

Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii oraz immunologów pracuje nad nano-szczepionką opartą o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związanych z biodegradowalnymi nanocząstkami tlenku żelaza. 

Naukowiec z PW opracowuje technologię wytwarzania nowoczesnych materiałów do rekonstrukcji kości

W ramach projektu „BIOEXPLO” zespół naukowców pod kierunkiem dr. inż. Michała Gloca z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW opracowuje technologię wytwarzania nowatorskich materiałów do zastosowań w implantach kostnych.

Prestiżowe nagrody SPIE dla profesorów z Wydziału Mechatroniki PW

Prof. Krzysztof Patorski oraz prof. Małgorzata Kujawińska z Zakładu Inżynierii Fotonicznej Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki na Wydziale Mechatroniki PW zostali laureatami prestiżowych nagród naukowych przyznawanych przez SPIE - The International Society for Optical Engineering.

Naukowcy z PW wyróżnieni za rozwijanie umiejętności cyfrowych w Polsce

Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce ogłosiło „Listę 100 osób wyróżnionych za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych w Polsce w roku 2020”. Wśród nich znaleźli się dr inż. Kamil Sitarski oraz dr hab. Andrzej Wodecki, obaj z Wydziału Zarządzania PW.

Politechnika Warszawska nominowana do Nagrody Kryształowej Brukselki 2020

Politechnika Warszawska znalazła się w gronie nominowanych do Nagrody Kryształowej Brukselki 2020 w kategorii „Nauka - uczelnie”. Lista laureatów zostanie ogłoszona 18 grudnia 2020 r.

Terahercowe obrazowanie tkanek nowotworowych

Zespół złożony z naukowców z PW i Centrum Nauk Fizycznych i Technologii w Wilnie pracuje pod kierownictwem dr Agnieszki Siemion z Wydziału Fizyki nad wykorzystaniem promieniowania terahercowego do zobrazowania fantomu tkanek zdrowych i zmienionych przez nowotwór. Badanie realizowane jest w ramach konkursu na granty badawcze FOTECH-1.

Cyfryzacja coraz ważniejsza dla polskich przedsiębiorców

Wśród polskich przedsiębiorców sektora MŚP wzrosła świadomość korzyści, jakie daje cyfryzacja - to wnioski z badania „Smart Industry Polska 2020” przeprowadzonego przez firmę Siemens we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii.

Od zawsze widziałam swoją przyszłość w nauce

O swojej pracy badawczej, licznych sukcesach, a także technologiach przyszłości mówi dr inż. Sandra Lepak-Kuc z Wydziału Mechatroniki PW, laureatka m.in. nagrody promocyjnej w Konkursie o Nagrodę Siemensa.

Wyniki konkursów OPUS i PRELUDIUM

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 19 i PRELUDIUM 19. Kilkanaście projektów zgłoszonych przez naukowców z Politechniki Warszawskiej otrzyma dofinansowanie. 

Siedemnaście medali PW podczas Akademickich Mistrzostw Polski

Zakończył się sezon Akademickich Mistrzostw Polski, który obejmował 29 dyscyplin. W mistrzostwach uczestniczyło ponad 130 uczelni z całego kraju. Politechnika Warszawska zdobyła 17 medali.

Prof. Andrzej Jajszczyk wiceprzewodniczącym Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Prof. Andrzej Jajszczyk został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC), zajmującej się przyznawaniem grantów na pionierskie badania podstawowe z zakresu różnych dziedzin nauki.

Podziękowania od Ministerstwa Zdrowia dla naukowców z PW

Zespół roboczy ds. wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, którego członkami są m.in. naukowcy z PW, otrzymał podziękowania od Waldemara Kraski, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, za profesjonalne wykonanie „Analizy potencjalnego związku między zanieczyszczeniem powietrza pyłem PM10 a rozprzestrzenianiem się infekcji COVID-19 w Polsce”.

Po Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski powoli zbliża się do końca. Jedną z ostatnich imprez były zmagania na ergometrze wioślarskim. Podczas zawodów rozegranych w dniach 7-8 listopada 2020 r. w Warszawie bardzo dobrze spisali się reprezentanci PW.

Generator wiatrowy dla mikroinstalacji OZE

Naukowcy z Instytutu Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej opracowali prototyp generatora wiatrowego dla firmy OPENPOWER Sp. z o.o.

Dobre występy w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych

W dniach 23-24 października 2020 r. w Supraślu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Dobre występy zanotowali studenci Politechniki Warszawskiej.

PW wygrała z UW w wyścigu wioślarskich ósemek

W rozegranym po raz 69. wyścigu wioślarskich ósemek pomiędzy Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Warszawskim zwyciężyła PW. Rywalizacja stanowiła główną atrakcją regat Warsaw River Race, które odbyły się 24 października 2020 r. na Kanale Żerańskim.

PhotonHub Europe pomoże we wdrażaniu technologii fotonicznych w przemyśle europejskim

PhotonHub Europe, nowe ogólnoeuropejskie centrum innowacji cyfrowych w dziedzinie fotoniki, którego jednym z partnerów jest Politechnika Warszawska, otrzymało 19 mln euro dofinansowania z unijnego programu Horyzont 2020. Centrum będzie wspierało rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Medale judoków z Politechniki Warszawskiej

Sześć medali zdobyli studenci Politechniki Warszawskiej podczas Akademickich Mistrzostwach Polski w judo, które odbyły się w dniach 6-8 października 2020 r. w Pile.

Naukowcy z PW pomogli zbadać najstarszy dwukorzeniowy ząb prassaka

Polscy badacze wraz z prof. Nielsem Bonde z Danii opisali szczątki najstarszego na świecie prassaka, którego znaleźli na Grenlandii, w skałach sprzed 215 milionów lat. Choć jest to tylko żuchwa z dwoma zębami, to ząb trzonowy jest pierwszym na świecie zębem z dwoma korzeniami.

Złoto, srebro i brąz podczas Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Męska reprezentacja Politechniki Warszawskiej zdobyła trzy medale podczas Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, które odbyły się w dniach 9-11 października 2020 r. w Lublinie.